728 x 90

Taśmy do ćwiczeń – jak je wybrać i jak z nimi ćwiczyć?

Taśmy do ćwiczeń – jak je wybrać i jak z nimi ćwiczyć?

Szukasz dobrego, ale taniego rozwiązania, które uzupełni Twoje treningi w domu lub na siłowni? Poznaj taśmy do ćwiczeń – przyrząd niepozorny, ale bardzo skuteczny! Podpowiadamy, jak wybrać najlepsze gumy do ćwiczeń i jak trenować z ich użyciem.

Taśmy do ćwiczeń – jak je wybrać?

Wśród przyrządów do ćwiczeń obok piłek czy hantli coraz częściej pojawiają się gumy oporowe, zwane inaczej taśmami do ćwiczeń. Nie są drogie, łatwo je przechować, bo nie zajmują dużo miejsca, a trening z ich użyciem może być niezwykle efektywny. Jeśli chcesz zacząć trenować z gumami oporowymi, musisz wiedzieć, jak wybrać najlepsze! Przydatne okażą się poniższe porady:

Dobierz gumę oporową do swoich możliwości. Taśmy do ćwiczeń mają różną szerokość i grubość. Nie jest to kwestia estetyki, ale oporu, jaki stawiają, który można z łatwością przeliczyć na kilogramy. W zależności od tego, czy jesteś początkującym trenującym, czy osobą bardzo aktywną, która trenuje od dłuższego czasu, możesz wybrać gumę o najmniejszym oporze – ok. 9kg, czyli szerokości 13mm albo dużo większym w granicach 60 czy 70kg (szerokość gumy 64-83mm).

Kolor taśmy do ćwiczeń nie jest przypadkowy. Nie wybieraj więc pod kątem upodobań, ale oporu, jaki dana guma zapewnia. W przeciwnym razie możesz zainwestować w taśmę, która cieszy oko, ale niestety jest nieużyteczna, bo wymaga zbyt dużej siły włożonej w ćwiczenia.

Zdecyduj, czy potrzebujesz zwykłej gumy oporowej, ekspandera czy taśmy TRX. Te trzy rodzaje taśm do ćwiczeń znacząco się od siebie różnią. Początkującym najbardziej przydadzą się klasyczne gumy. Bardziej zaawansowani mogą pozwolić sobie na zakup ekspandera (gumy lub sprężyny z uchwytami) albo taśmy TRX, czyli gumy dostosowane do treningu w zawieszeniu.

Taśmy do ćwiczeń z supermarketów – czy to dobry pomysł?

Poza kolorem i wielkością oporu warto zwrócić uwagę na jakość wykonania taśmy do ćwiczeń. Gumy oporowe coraz częściej pojawiają się nie tylko w sklepach sportowych, ale też w supermarketach. Zastanawiasz się, czy zakup taśmy do ćwiczeń w supermarkecie to dobry pomysł? Przeczytaj opis produktu na opakowaniu. Trudno wsadzić wszystkie gumy oporowe z supermarketów do jednego wora, bo w sklepach pojawiają się lepsze i gorsze gatunki. Jeśli taśma jest wykonana z lateksu, to posłuży Ci dłużej i będzie przynosić pożądane rezultaty. Z kolei taśma do ćwiczeń z dużą domieszką zwykłej gumy może okazać się zbyt słaba. Sprawdzi się, jeśli trenujesz z gumami rzadko lub jeśli zależy Ci na niskiej cenie.

Jak ćwiczyć z taśmami?

Wybór odpowiednich taśm do ćwiczeń to połowa sukcesu. Na drugą składają się – dopasowanie planu treningowego oraz sama praca wykonana przy użyciu tego przyrządu. Nie wiesz, jak ćwiczyć z taśmami oporowymi? Dobra wiadomość: większość popularnych ćwiczeń z gumami to powielenie tego, co na pewno dobrze znasz z tym, że włączamy obciążenie. Z taśmami do ćwiczeń możesz:

Trenować wszystkie partie mięśniowe (mięśnie rąk, nóg, klatki piersiowej, pleców, brzucha, pośladków, łydek),

Trenować ogólnorozwojowo i siłowo,

Wzmacniać ciało, spalać tłuszcz i budować mięśnie.

Wystarczy podpatrzeć przykładowe ćwiczenia z taśmami oporowymi u popularnych trenerów albo wybrać się na zajęcia z użyciem tego przyrządu do klubu fitness!

2 comments
Tomasz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Powiązane wpisy

Podziel się opinią!

Nie zbieramy żadnych Twoich danych. Dodawanie komentarza trwa około 5 sekund

Cancel reply

2 Comments

 • Anonim
  19 sierpnia, 2018, 5:23 am

  Nigdy nie zapomnę jak uderzyłam się przez przypadek w twarz XD myślałam że odpadnie mi brew i połowa policzka. Na szczęscie skończyło się na zaczerwienieniu. Uważajcie

  REPLY
 • Anonim
  24 sierpnia, 2018, 7:10 pm

  Ten kto nigdy nie dostał taśmą do ćwiczeń po plecach niech pierwszy rzuci kamieniem… albo sztangą!

  REPLY