728 x 90

Plan treningowy – trening siłowy

Plan treningowy – trening siłowy

Czym jest plan treningowy i po co go układać? Plan treningowy to inaczej grafik ćwiczeń, czyli: określenie ile razy w tygodniu, jak długo i jakie ćwiczenia będziesz wykonywać. Ułożenie takiego planu wymusza regularność i konsekwencję w treningach.
Jeżeli zależy Ci na poprawieniu ogólnej kondycji, pozbyciu się tłuszczu z wybranych partii ciała i zwiększeniu masy mięśniowej, najlepszym wyborem będzie trening siłowy. Ten typ treningu zwiększa wydolność organizmu i znakomicie rzeźbi sylwetkę.

Plan treningowy treningu siłowego – podstawy

Nie wiesz o jakiej porze, ile razy w tygodniu i jak długo wykonywać ćwiczenia? To zależy od kilku czynników. Początkującym zaleca się ćwiczyć od dwóch do pięciu razy w tygodniu. Jeżeli prowadzisz siedzący tryb życia i masz ogólnie bardzo mało ruchu – możesz ćwiczyć pięć razy w tygodniu. Jeżeli jesteś osobą aktywną fizycznie – dwa, trzy treningi tygodniowo wystarczą.
Same ćwiczenia właściwe nie powinny trwać dłużej niż godzinę. Ponadto, ZAWSZE powinna poprzedzać je rozgrzewka (inaczej grozi Ci kontuzja) i ZAWSZE powinny je kończyć tak zwane ćwiczenia schładzające, czyli rozluźniające i rozciągające (pominięcie ich jest niebezpieczne dla układu krążenia!).
Pamiętaj też, że nie powinno się ćwiczyć na czczo, ani też bezpośrednio po zjedzeniu obfitego posiłku.

trening siłowy

Jakie ćwiczenia wybrać?

Przejdźmy do samych ćwiczeń. Możesz trenować na siłowni, ale jeśli nie masz takiej możliwości, możesz to robić również w domu, bez żadnego sprzętu.
Popularne i proste ćwiczenia siłowe, które można wykonywać samodzielnie, to na przykład przysiady, brzuszki i pompki. Pamiętaj jednak, że kluczową kwestią jest prawidłowe wykonywanie ćwiczeń! Na przykład nieprawidłowo wykonywane brzuszki obciążają kręgosłup i wypychają do przodu mięśnie brzucha, co uniemożliwia uzyskanie efektu płaskiego brzucha!.
I jeszcze jedno – nie skupiaj się na jednej, wybranej partii ciała – trenerzy zalecają, aby wykonywać trening siłowy całościowy, czyli angażujący wszystkie grupy mięśni (mięśnie nóg, pleców, brzucha i ramion).

1 comment
Tomasz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Powiązane wpisy

Podziel się opinią!

Nie zbieramy żadnych Twoich danych. Dodawanie komentarza trwa około 5 sekund

Cancel reply

1 Comment

  • Anonim
    17 sierpnia, 2018, 7:35 am

    Czy lepiej skorzystać z usług trenera personalnego do stworzenia porządnego planu treningowego na siłownię?

    REPLY