728 x 90

Czy ćwiczenie boso jest zdrowe?

Czy ćwiczenie boso jest zdrowe?

W ostatnich latach wśród miłośników aktywności fizycznej frapującym tematem jest trening bez butów. Czy ćwiczenie boso ma właściwości prozdrowotne i czy oferuje większą efektywność treningu? W niniejszym wpisie postaramy się odpowiedzieć na te pytania.

Ćwiczenie boso oczami specjalistów

Chodzenie boso jest dla człowieka naturalnym sposobem przemieszczania się, dlatego gros trenerów personalnych zaleca dziś ćwiczenie bez butów jako najbardziej efektowną formę treningu. Brak butów sprzyja wypracowaniu lepszego poczucia równowagi podczas wykonywania różnego rodzaju stopy. Jako dodatkowe zalety ćwiczenia boso podkreśla się możliwość skuteczniejszego napięcia mięśni oraz wzmocnienia stopy i kostki. Wielu specjalistów przekonuje też, że ćwiczenie boso ogranicza ryzyko kontuzji.

Uczeni z Uniwersytetu w Harvardzie przeprowadzili badania, które dowiodły, że ćwiczenie boso może być efektywniejsze nawet o 5 procent w porównaniu z treningiem w obuwiu. Odkrycie to sprawiło, że na popularności zyskały specjalne wersje zajęć fitnessowych dla zainteresowanych treningiem bez butów.

Jak ćwiczyć boso?

Każdy, kto chce trenować bez butów, powinien zacząć od chodzenia boso, by przyzwyczaić stopy do wysiłku fizycznego w takiej postaci. Chodzenie boso po domu zalecane jest przez ortopedów, twierdzących, że w ten sposób możemy wpłynąć pozytywnie nie tylko na stopy, ale również na postawę ciała, której prawidłowość na przestrzeni lat zakłóciły profilowane podeszwy, podpiętki i inne tego rodzaju akcesoria. Chodzenie boso sprawia, że kończyny dolne i mięśnie szkieletowe pracują intensywniej, wobec czego spalamy wówczas większą liczbę kalorii, co stanowi kolejną zachętę do zrzucenia obuwia i rozpoczęcia przygody z treningiem boso.

Trening fitness boso jest znacznie bezpieczniejszy od biegania bez butów. Choć według niektórych bieganie w obuwiu stopniowo osłabia kostkę, w czasie takiej aktywności na świeżym powietrzu czyha na nas szereg niebezpieczeństw, takich jak nierówne podłoże, kamienie czy szkło. Podczas biegu bez butów nietrudno o zagrażające zdrowiu skaleczenia, które na długi czas mogą wykluczyć nas z regularnych treningów. Trening fitness najczęściej wykonujemy w pomieszczeniach, w których nie ma ostrych obiektów. Dzięki takim warunkom możemy w stu procentach skupić się na walorach płynących z ćwiczenia boso.

1 comment
Tomasz
ADMINISTRATOR
PROFIL

Powiązane wpisy

Podziel się opinią!

Nie zbieramy żadnych Twoich danych. Dodawanie komentarza trwa około 5 sekund

Cancel reply

1 Comment

  • Anonim
    8 września, 2018, 2:03 pm

    Są już dostępne w ofercie wielu sklepów sportowych buty które są bardzo lekkie i przylegające do stopy. Dzięki temu podczas biegania praktycznie nie czujemy, że mamy na stopach obuwie.

    Na początku bardzo dziwnie mi się w nich biegało – tak jakby na boso ale nie na boso. No i cały czas bałem się, że trafię na jakiś wystający kamień albo szkło. Jednak moje obawy były nieuzasadnione – podeszwa takich butów jest cienka ale wytrzymała.

    REPLY